tell:09128821063(درگاهی دبیر اجرایی همایش)
گارانتی چیست

گارانتی چیست

گارانتی در اصل تضمینی است که یک شرکت سازنده در قبال کارایی و عملکرد بدون مشکل محصولش برای بازه زمانی مشخصی ارائه می‌کند. برای مثال زمانی که شرکتی مثل سامسونگ اشاره کند که فلان گوشی هوشمندش 18ماه گارانتی دارد، بدان معنا است که این گوشی طی 12 ماه اول استفاده به هیچ وجه دچار مشکلات عملکردی که آن‌ها را در توافق‌نامه گارانتی محصولش ارائه کرده است، نمی‌شود.

مقام معظم رهبری ( مدظله العالی)

گسترش پديده قاچاق و تاثير مخرب آن در امر توليد و تجارت قانونی و سرمایه‌گذاری و اشتغال، ‌خطر جدی و بزرگی است که باید با جدیت تمام با آن مبارزه کرد و بر همه دستگاه‌هایی که به نحوی می‌توانند در این امر دخیل باشند واجب است که سهم خود را در این مبارزه ایفا کنند.

همه گوشی‌های وارداتی رجیستر می‌شوند

همه گوشی‌های وارداتی رجیستر می‌شوند

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:
همه گوشی‌های وارداتی رجیستر می‌شوند
در حالیکه برخی رسانه‌ها از اینکه ممکن است طرح رجیستری گوشی‌های مسافری در آینده با چالش مواجه شود صحبت کرده بودند رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که چنین مسئله‌ای صحت ندارد و هیچ یک از گوشی‌های وارداتی بدون اینکه رجیستر شوند، امکان فعال شدن و راه‌اندازی در ایران را ندارند.
چندی پیش برخی رسانه‌ها خبر داده بودند که براساس تصمیم اخیر کمیته راهبری طرح رجیستری، از نوزدهم آذر ماه امسال درخواست ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه همتا متوقف شده است و دیگر نباید روی رجیستری گوشی‌های مسافری حساب باز کرد. این خبر در حالی منتشر شد و در فضای مجازی بین مردم دست به دست شد که علی مویدی - رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - در این باره به ایسنا گفت: چنین مسئله‌ای امکان پذیر نیست و هر گوشی که در ایران بخواهد فعال شود باید رجیستر شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همه برندهای موجود در بازار ایران وارد طرح رجیستری شده‌اند یا خیر؟ گفت:‌ بله و مسلما هر گوشی تلفن همراهی که سیم کارت روی آن نصب شود و بخواهد از اپراتورهای موجود در کشور خدمات دریافت کند، باید ابتدا رجیستر شده باشد و همه مراحل و مقررات رجیستری را طی کند.
البته پیش از این نیز محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در حاشیه نهمین سمپوزیوم مخابرات در این باره اظهار کرد که قطع سامانه همتا و گمرک درست نیست بلکه موضوع وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرک مطرح است که باید اتفاق می‌افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی از طریق مسافر صورت بگیرد، نه اینکه به اسم بار مسافر بتوان خارج از روال‌های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد کرد.
به گفته آذری جهرمی، اکنون فرآیند بار مسافر در حال پیاده‌سازی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند که چون کانال‌های اصلی واردات به درستی کار نمی‌کند، جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال ایجاد کرده است اما همه باید مسئولیت قانونی خود در این بازار را انجام دهند و اگر کانالی در زمینه واردات گوشی دچار مشکل است، آن مشکل باید حل شود نه اینکه خلاف ضوابط، راهی جدید برای واردات در این زمینه باز کنیم.
به گزارش ایسنا، با توجه به این اظهارات باید دید که در ادامه گوشی‌هایی که از طریق واردات مسافری به دست مردم رسیده است می‌توانند بدون مشکل در کشور فعال شوند و از اپراتورهای تلفن همراه خدمات دریافت کنند یا اینکه اختلالاتی در این زمینه ایجاد می‌شود.

آمار رجیستری گوشی‌ها اعلام شد؛ ۱.۵ میلیون فعال و ۲۵۰ هزار مسدودی

آمار رجیستری گوشی‌ها اعلام شد؛ ۱.۵ میلیون فعال و ۲۵۰ هزار مسدودی

آمار رجیستری گوشی‌ها اعلام شد؛ ۱.۵ میلیون فعال و ۲۵۰ هزار مسدودی

با اجرای طرح رجیستری از آذر سال ۱۳۹۷، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی تا پایان خرداد ماه به‌صورت قانونی در سامانه رجیستری فعال شده‌اند و نزدیک به ۲۵۰ هزار گوشی به دلایلی از جمله قاچاق یا عدم فعال‌سازی، مسدود شده‌اند.
به گزارش ایسنا، طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه با هدف شناسنامه‌دار شدن یکی از پرمصرف‌ترین کالاهای وارداتی کشور و مبارزه سیستمی با قاچاق تلفن همراه، پیاده‌سازی و اجرا شد. این طرح که در آن مبارزه با قاچاق تلفن همراه در سطوح مصرف انجام می‌گیرد، به گونه‌ای است که صرفه اقتصادی قاچاق از بین می‌رود.
این طرح در کشورهای زیادی مانند چین، امارات، لبنان، اوکراین و سایر کشورها اجرا شده است. در رجیستری با استفاده از امکانات زیرساختی مخابرات، همه گوشی‌های‌ فعال اسکن می‌شوند و با استفاده از کدی به نام IMEIمی‌توان آن‌ها را شناخت. این کد مانند شماره شناسنامه برای تلفن‌های همراه است و توسط شرکت سازنده و به شکل منحصر به فرد صادر می‌شود. در بعضی از کشورها از این کد برای شناسنه گوشی در طرح رجیستری استفاده می‌کنند.
در سال ۸۵ که برای اولین بار این طرح رجیستری در ایران اجرا شد، از این کد استفاده شد اما به خاطر قابلیت کپی کردن این کد آن طرح به طور کلی شکست خورد. در بخش عرضه، جعل شماره‌ها (کدها) شروع شد. به گونه‌ای که در سال ۸۶ برای برخی از شماره‌ها بیش از ۱۰ هزار شماره جعل صورت گرفت.
پس از شکست خوردن آن طرح، مسئولان وزارت ارتباطات و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا به فکر پیدا کردن یک شناسه منحصر به فرد با ترکیب چند شناسه با هم افتادند. نهایتا تصمیم گرفتند از ترکیب شماره تلفن که یک ترکیب منحصر به فرد برای هر شخص است با IMEI استفاده کنند.
ترکیب دارندگان گوشی‌ها و لیست‌های موسوم به سفید، سیاه و خاکستری
«سامانه همتا» دارای فهرستی است که دارندگان گوشی‌های تلفن همراه را از ۱۴ آذرماه سال گذشته در سه گروه سیاه، سفید و خاکستری دسته‌بندی می‌کند. فهرست سفید، دارندگان گوشی‌های قانونی فعال را که در این سامانه رجیستر شده‌اند، نشان می‌دهد. در وضعیت خاکستری گوشی‌هایی قرار می‌گیرند که هنوز وضعیت رجیستری آن‌ها نهایی و تعیین تکلیف نشده است.
گردشگرانی که برای مدت کوتاهی در ایران اقامت دارند و کمتر از یک ماه از ایران خارج می‌شوند، نیازی به طی مراحل رجیستری ندارند و گوشی آن‌ها در ایران به مدت تنها ۳۰ روز فعال می‌ماند. مسافرانی که همراه خود گوشی تلفن وارد ایران می‌کنند، نیاز به دسته‌بندی مجزا و شرح مفصل دارند.
گروه سیاه شامل گوشی‌های بلاک‌شده است که به دلایل زیادی از جمله قاچاق یا عدم فعال‌سازی در این لیست قرار دارند. بر اساس داده‌های جدول تا پایان خرداد ۹۷، حدود ۱۱ درصد از گوشی‌ها در فهرست سیاه قرار گرفته و مسدود شده‌اند. این گوشی‌ها با هیچ سیم‌کارتی در ایران قادر به فعال شدن نیستند.
بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گوشی‌های برند سامسونگ به عنوان پرمصرف‌ترین برند حاضر در بازار ایران، آخرین برندی است که به این طرح پیوسته است و با رجیستر شدن آن تمام گوشی‌های موجود در بازار مشمول طرح رجیستری شده‌اند.
بر اساس این فهرست، تا پایان خرداد ۹۷، از میان حدود دو میلیون و ۲۲۵ هزار گوشی تلفن همراه رجیستر شده‌اند که بیش‌ترین آمار به برندهای هوآوی، نوکیا، اپل و سامسونگ تعلق داشته است. البته باید در نظر داشت که با پیوستن سامسونگ از ابتدای اردیبهشت ۹۷ به این طرح و رجیستر شدن ۳۲۴ هزار در طول دو ماه نمی‌توان انتظار داشت که این آمار به مرور شامل تغییرات اساسی شده باشد. تا خرداد ۹۷، هم‌چنین بیش‌ترین تعداد گوشی‌های قاچاق یا گوشی‌هایی که بعد از مدت یک ماهه مقرر نسبت به رجیستری اقدام نکرده‌اند، به ترتیب به سه برند اپل، نوکیا و هوآوی تعلق دارد.
در فهرست خاکستری نیز که عمدتا شامل گوشی‌های درحال رجیستر شدن در زمان یک‌ماهه مقرر است، بیش‌ترین تعداد گوشی به برند سامسونگ تعلق دارد که به تاریخ تهیه این آمار و پیوستن تازه این برند به طرح رجیستری مربوط است.
وضعیت برندهای مشمول تا پایان خرداد ۹۷
    تاریخ اجرای رجیستری    شناسه سفید    شناسه خاکستری    شناسه سیاه    درصد قاچاق    مجموع
اپل    ۱۴ آذر ۹۶    ۳۶۴۱۲۱    ۴۵۲۰    ۶۴۵۵۶    ۲۳    ۴۳۳۱۹۷
موتورولا    ۸ دی ۹۶    ۳۸۶۴۳    ۴۲۸۷    ۷۴۷۴    ۲۶    ۵۰۴۰۴
گوگل    ۸ دی ۹۶    ۲۰۰    ۱۳۴    ۶۸    ۴۷    ۴۰۲
بلک‌بری    ۸ دی ۹۶    ۱۲۳۵۴    ۲۲۴    ۱۴۴۰    ۱۸    ۱۴۰۱۸
ال‌جی    ۲۸ بهمن ۹۶    ۱۰۳۸۵۶    ۱۶۹۳۶    ۱۸۲۰۰    ۲۳    ۱۳۸۹۹۲
نوکیا    ۱۹ اسفند ۹۶    ۳۱۶۰۸۲    ۱۵۴۳۹۱    ۷۳۰۱۲    ۲۳    ۵۴۳۴۸۵
هوآوی    ۱۹ اسفند ۹۶    ۴۷۵۵۲۵    ۹۴۶۳۹    ۶۸۴۰۰    ۱۹    ۶۳۸۵۶۴
سونی    ۲۶ اسفند ۹۶    ۲۱۲۲    ۷۸۸۴    ۶۴۲۸    ۲۳    ۱۶۴۳۴
تکنو    ۲۶ اسفند ۹۶    ۶۶۷۵۹    ۴۸۴    ۷۹    ۰.۲    ۶۷۳۲۲
شیائومی    ۲۶ اسفند ۹۶    ۱۹۲۰۶    ۷۳۲۸    ۱۸۵۳    ۱۰    ۲۸۳۸۷
سامسونگ    ۳۱ فروردین ۹۷    ۱۱۸۰۸۱    ۲۰۵۸۷۹    ۱۲۷    -    ۳۲۴۰۸۷
مجموع        ۱۵۱۶۹۴۹    ۳۵۷۲۰۶    ۲۴۱۶۳۷        ۲۲۵۵۲۹۲

ابلاغیه جدید رجیستری

ابلاغیه جدید رجیستری

ابلاغیه جدید رجیستری

متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری بخوانند

طبق ابلاغیه جدید رجیستری، متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری اگر در زمان ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سامانه گمرک خطایی مبنی بر تعریف نشدن کد متناظر گمرکی دریافت کردند، درصورتی که شناسه پیش از برقراری ارتباط برخط گمرگ و همتا، در گمرک ثبت شده باشد، پس از بررسی‌های لازم، کد فعال‌سازی از طرف سامانه همتا برای متقاضی ارسال می‌شود.

به گزارش ایسنا، گمرک ایران هفته گذشته طی اطلاعیه‌ای به مسافران و متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری اعلام کرده بود که ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه رجیستری آنلاین شده و ضروری است متقاضیان ثبت گوشی‌های مسافری نکاتی را در نظر داشته باشند.

در این اطلاعیه آمده بود که در به روز رسانی اخیر سامانه «اظهارنامه گمرکی (تلفن همراه)»، این امکان اضافه شده است که بعد از ثبت اطلاعات و پرداخت عوارض گوشی، به صورت آنلاین اطلاعات به سامانه همتا ارسال و کد فعال‌سازی از طرف همتا در همان روز پیامک خواهد شد.

طبق این اطلاعیه، گوشی‌هایی که قبل از این تاریخ در سامانه ثبت شده و شناسه پرداخت دریافت کرده‌اند ولی بعد از به‌روزرسانی سامانه اقدام به پرداخت عوارض کرده‌اند، در مرحله آخر با پیغام «خطا در استعلام IMEI از سامانه همتا: کد متناظر گمرکی برای این شناسه (IMEI) تعریف نشده است» ، مواجه می‌شوند که اطلاعات این دسته بعد از بررسی‌های لازم به همان روش قبل و با ارسال فایل از سمت گمرک به همتا انجام خواهد شد و فعال‌سازی نیز از سمت همتا است.

دلیل خطای کد متناظر گمرکی چیست؟

اما امروز در اطلاعیه جدید کانال آموزش و اطلاع‌رسانی طرح رجیستری آمده است که نظر به اطلاعیه اخیر گمرک جمهوری اسلامی ایران در زمینه ثبت دستگاه مسافری، اگر در زمان ثبت دستگاه خود در سامانه گمرک، خطای «کد متناظر گمرکی برای این شناسه (IMEI) تعریف نشده است» را دریافت می‌کنید، استحضار داشته باشید این خطا به دلیل آن است که شناسه IMEI دستگاه شما پیش از برقراری ارتباط برخط گمرک و همتا، در گمرک ثبت و شناسه پرداخت برای آن تولید شده ولی بعد از برقراری ارتباط برخط، برای پرداخت عوارض آن اقدام شده است.

طبق این اطلاعیه، اطلاعات دستگاه‌های این متقاضیان، بعد از بررسی‌های لازم، در قالب فایل برای سامانه همتا ارسال خواهد شد و در این صورت، کد فعال‌سازی از طرف سامانه همتا برای ایشان ارسال می‌شود.