معرفی همایش

اولین همایش ریجستری در کشور

مقدمه:

 هدف اصلی طرح رجیستری یا همان شناسه دار کردن تلفن های همراه، مبارزه با قاچاق  و واردات غیرقانونی تلفن های همراه به کشور است. با اجرایی شدن این طرح گوشی هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند پس از 30 روز، دیگر خدماتی از  اپراتورها دریافت نخواهند کرد و برای همیشه از دسترس خارج خواهند شد.

موضوع:

رجیستری موبایل نام پروژه‌ای است که از سال‌ها پیش بر سر زبان‌ها افتاده و هدف از اجرای آن جلوگیری از ورود گوشی های قاچاق به بازار ایران است. اولین بار در سال ۱۳۸۵ بود که این طرح به اجرا درآمد اما اصلا موفقیت‌آمیز نبود و دولت نهم تصمیم گرفت آن را کنار بگذارد. از یکی دو سال اخیر مجددا زمزمه‌های اجرای طرح رجیستری تلفن همراه به گوش رسید و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری گمرک و وزارت ارتباطات دولت یازدهم تصمیم به اجرایی کردن مجدد این پروژه قدیمی گرفت. بر این اساس قرار شد تنها گوشی‌هایی که شماره سریال آن‌ها در سامانه گمرک به ثبت رسیده فعال شوند و موبایل‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند هیچ خدماتی را از سوی اپراتورهای ارتباطی دریافت نمی‌کنند.

مقدمه‌ای در رابطه با طرح رجیستری گوشی موبایل، ثبت آیفون اپل و سامسونگ

شاید تاکنون این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که چرا فروش گوشی موبایل به یکی از وسایل بسیار محبوب تبدیل شده است؟ مطمئنا یکی از اصلی ترین دلایل این مسئله مربوط به درآمد و سود خوبی می‌شود که این شغل در اختیار فروشندگان قرار داده است! اما چطور فروش گوشی می‌تواند منجر به کسب درآمد بالا شود؟ پاسخ در یک کلمه خلاصه می‌شود: قاچاق! متاسفانه اغلب گوشی هایی که این روزها در بازار کشورمان به فروش می‌رسد قاچاق هستند!

Image
طرح رجیستری گوشی موبایل برای مقابله با قاچاق گوشی برنامه ریزی شده و هدف آن جلوگیری از عرضه گوشی های قاچاق به بازار خواهد بود. اما پیاده سازی طرح رجیستری گوشی موبایل می‌تواند چه پیامدهای مثبت و منفی به دنبال داشته باشد؟ تکلیف گوشی های قاچاقی که هم اکنون در بازار فعال هستند و کاربران از آن ها استفاده می‌کنند چه می‌شود؟ اصلا ماهیت این طرح چیست و شامل چه بندهایی خواهد بود؟

طرح رجیستری گوشی موبایل دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

همانطور که اشاره شد طرح رجیستری گوشی موبایل با هدف مقابله با قاچاق گوشی پیاده سازی شده است. یعنی با این طرح از فروش و بکارگیری گوشی های قاچاق (آن دسته از گوشی‌ هایی که غیرقانونی و بدون پرداخت هزینه های گمرکی وارد باز شده‌اند) جلوگیری می‌شود. با پیاده سازی این طرح به محض اینکه گوشی هوشمندی با استفاده از یک شبکه اپراتور داخلی فعال شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر اطلاعت آن در لیست گوشی هایی که به صورت مجاز وارد بازار ایران شده‌اند نباشد، دستگاه غیرقابل استفاده خواهد شد و از کار می‌افتد! بدین ترتیب دیگر امکان فروش و استفاده از گوشی های قاچاق وجود نخواهد داشت.

چه گوشی هایی شامل طرح رجیستری گوشی موبایل می‌شوند؟

قرار است در آینده تمام مدل های مختلف گوشی ها از طرح رجیستری پیروی کنند! یعنی برنامه ریزی دولت به گونه ای است که در آینده نزدیک هیچ گوشی قاچاقی در داخل کشور قابل فعال سازی و استفاده نباشد. اما در حال حاضر که در فاز اول پیاده سازی طرح رجیستری هستیم، ظاهرا تمرکز بر روی گوشی های آیفون و پرچمداران سامسونگ معطوف شده است. دلیل این امر هم وارد نشدن شک به بازار موبایل عنوان گردیده است که امر منطقی هم به نظر می‌رسد!

نمایشگاه جانبی تکنولوژی

هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنا شدن بازدیدکنندگان با شرکت های جدید و محصولات و تجهیزات به روز فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد. پیش بینی میشود که از این نمایشگاه استقبال خوبی به عمل آید.

با توجه به نقش پراهمیت و ارزنده ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر و از سوی دیگر جایگاه ویژه و مهم برگزاری نمایشگاههای بین المللی در تبادل اطلاعات فنی - بازرگانی و آشنائی صاحبان صنایع و پژوهشگران و دست اندرکاران با آخرین دستاوردهای صنعتی و فناوری روز جهان، این نمایشگاه نقش مهمی را در توسعه این صنعت ایفا می نماید. همچنین به منظور معرفی توان توسعه و پتانسیل ایران در زمینه صنعت مخابرات، تلفن همراه و کالاهای دیجیتال نقش مهم و بسزای خواهد داشت .